Nie jest tajemnicą, iż wybór kolorów ścian wnętrza ma bardzo duży wpływ zarówno na samopoczucie mieszkańców

Nie jest tajemnicą, iż wybór kolorów ścian wnętrza ma bardzo duży wpływ zarówno na samopoczucie mieszkańców, jak i postrzeganie pomieszczenia przez osoby w nim przebywające. Z tego względu warto pamiętać o kilku wskazówkach, które mogą bardzo się przydać podczas wybierania kolorów. Przede wszystkim, nie warto mieszać zbyt dużej ilości różnych kolorów.

Najlepiej zdecydować się na jeden podstawowy kolor i maksymalnie dwa-trzy dopełniające, dobrze dopasowane do siebie i o takim samym nasyceniu. Ciekawy efekt może również dać połączenie różnych odcieni tego samego koloru. Z kolei jeśli myślimy o wykończenia wnętrz Warszawa – połączeniu w jednym pomieszczeniu tapety i zwykłej kolorowej ściany, dobierzmy je tak, aby kolor ściany pojawiał się również we wzorze tapety. W przypadku zróżnicowanych wnętrz dobrym pomysłem jest podkreślenie osobnych elementów (np. aneksu kuchennego) innym kolorem. Wybór koloru ma również wpływ na optyczne postrzeganie rozmiarów wnętrza. Kolory ciepłe i jasne powodują wrażenie powiększenia wnętrza, z kolei zimne i ciemne optycznie je zmniejszają.

Związana jest z tym ciekawa sztuczka dotycząca długich i wąskich pomieszczeń – pomalowanie krótszej ściany na ciemniejszy kolor optycznie zmienia proporcje na bardziej zrównoważone. Na koniec warto wspomnieć, że ciekawe efekty można osiągnąć operując tym samym kolorem w wersji matowej i błyszczącej – w ten sposób powstaje m. in. modny efekt trójwymiarowej elewacji. Jak widać, dobór kolorów ścian ma naprawdę neibagatelne znaczenie i warto poświęcić na to trochę czasu.