Aranżacja wnętrza to ciekawa i złożona tematyka

Aranżacja wnętrza to ciekawa i złożona tematyka, nad którą warto się pochylić. Oczywiście, istnieją pewne ogólne zasady pozwalające uniknąć podstawowych błędów, jednak należy pamiętać również o tym, że wykończenie wnętrza powinno zależeć w dużej mierze od przeznaczenia danego pokoju. Szczególnie widoczne jest to na przykładzie pokojów dla dzieci, których wygląd musi sprawiać, że pociecha będzie się czuć w nim bezpiecznie i dobrze. Na samym początku warto rozważyć kwestię kolorystyki ścian oraz sposobu ich wykończenia.

Popularne jest stwierdzenie, że kolor powinien zależeć od płci – dziewczynka lepiej będzie się czuć w pokoju różowym, zaś chłopiec w niebieskim bądź zielonym. Nie jest to do końca prawdą. W rzeczywistości bowiem kolor i ogólny wystrój pokoju zaczyna mieć dla dzieci znaczenie dopiero od pewnego wieku – siedmio- czy ośmiolatków trudno już „pogodzić” w jednym pokoju – natomiast niemowlaki czy przedszkolaki będą się czuć równie dobrze w różnych pomieszczeniach. Istotniejszą kwestią jest wybór łagodnych kolorów.

Czerwienie, czernie czy ostre kontrasty będą budzić w dziecku poczucie nieporządku, a nawet strachu. Co więcej, nieharmonijne wnętrze powoduje rozdrażnienie, które może wpływać na pogorszenie relacji z rówieśnikami bądź wyników w nauce. Na koniec należy rozważyć kwestię materiałów wykończeniowych. Bardzo popularne jest stosowanie w pokojach dziecięcych tapet, ewentualnie bogatego zestawu naklejek i plakatów na kolorowej lub białej ścianie. Dzięki temu dziecko czuje się otoczone wizerunkami postaci z ulubionych bajek, co wzmacnia jego więź z pokojem.